מידע בסיסי על Pearlescent

 

הבהרה של העור

 

פיגמנטים - משחק רב-צדדי באור

הפיגמנטים מתחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

  •  פיגמנטי ספיחה
  •  פיגמנטים עם אפקטים מטאליים
  •  פיגמנטי Pearlescent (פנינה).

פיגמנטי ספיחה, למשל, נפוצים בצבעי מים. הם מייצגים צבעים "אמיתיים" משום שהם בולעים חלק מהאור שפוגע בהם, ומפזרים את היתר. זה מה שמעניק להם את הצבעים שאנחנו רואים. לעומתם, פיגמנטים עם אפקטים מטאליים כסופים מחזירים כמעט את כל האור שפוגע בהם, כמו הרבה מראות קטנטנות. זה מה שמעניק להם מראה שופע ומרהיב, שנחשב לעיתים למסנוור.

פיגמנטי Pearlescent הם פיגמנטים עשירים במיוחד, בזכות השילוב שהם יוצרים בין שתי הקטגוריות האחרות. הודות למבנה הרב-שכבתי הייחודי שלהם, האור משתקף בפיגמנט ברמות שונות. במצבים מסוימים, גלי האור שמשתקפים מהמשטח מתנגשים זה בזה, ובכך גורמים להגברת אפקט האור או לביטולו. בהתאם למבנה השכבות בכל מוצר, נוצר אפקט הצבע הבוהק, שמעניק לפיגמנטים את אופיים הייחודי.

 

 

 

 

 

 

האפקט של פיגמנטי Pearlescent מבוסס על תופעה טבעית: הברק החינני שלהם הוא התוצאה של תהליך פשוט שנקרא 'שבירה'. בשכבות תחימה, כמו אלה שקיימות בין אוויר וזכוכית, אור לבן נשבר ומחולק לרכיבים. רכיבים אלה הם צבעי הקשת. ככל שההבדל בין האינדקסים ששוברים את קרני האור ששייכים לחומרים סמוכים גדול יותר, האפקט חזק יותר. בהתאם לזווית שבה האור פוגע בשכבת התחימה, הוא עשוי להשתקף במלואו או לעבור דרך השכבה ללא כל שינוי(כמו לדוגמא בזכוכית).

אחת התכונות המרכזיות של פיגמנטי Pearlescent הקלאסיים היא ההבדל בצבעים בין אחוז האור הנכנס שמשתקף על-ידי הפיגמנט ואחוז האור שעובר ללא כל שינוי. הצבע של האור הנכנס  משלים את צבעו של של האור המשתקף. לדוגמה, את הצבע המשתקף אדום, משלים צבע חודר ירוק. צמד משלים נוסף הוא צהוב וכחול.

 Mineral mica הוא פיגמנט אנאורגני טבעי. המינרל הוא חומר הגלם הראשוני שממנו מיוצרים כמה מ פיגמנטי Pearlescent של Merck. לאחר מיצויו, הוא עובר ניקוי, טחינה ולאחר מכן ציפוי בתחמוצת מתכתית אחת או יותר, במסגרת תהליך של הפרדת מוצקים. התוצאה שמתקבלת היא פיגמנט רב-שכבות שמתמודד עם אור בדרך ייחודית שמכונה 'התאבכות'.  מתקבל צבע התאבכות שמתקבל תלוי בעובי של התחמוצת המתכתית. בדרך זו ניתן להשיג שפע של אפקטים שונים, החל מנצנוץ לא מבריק (מט), כמו צבע הפנינה או אם הפנינה, וכלה בהתאבכות שנראית כמו נצנוץ בולט של כל צבעי הקשת.

 השילוב של השכבה התחתית והציפוי חיוני לקבלת המראה של כל פיגמנט ליצירת אפקטים. תת-שכבה שקופה היא תנאי מקדים חיוני לאינטראקציה המושלמת בין האור והפיגמנט. ה-mica הטבעי הינו רק נקודת המוצא - כיום ניתן לייצר באופן מלאכותי תת-שכבות שקופות בעלות מאפיינים דומים. ציפוי של תת-השכבות בתחמוצות מתכתיות מאפשר קבלה של אפקטים חדשים וחדשניים, במגוון רחב יותר באופן ניכר מזה שאפשר ה-mica הטבעי. תת-השכבות החדשניות כוללות שברי שכבות סינתטיות של תחמוצת האלומיניום (Al2O3‎), שברי שכבות סינתטיות של דו-תחמוצת הצורן (SiO2‎) ושברי שכבות זכוכית שעשויות בורוסיליקט אלומיניום-סידן.